דימוי גוף חיובי

העמקה בהיבטים חברתיים ורגשיים בדימוי וייצוג הגוף

דימוי הגוף כבסיס לתהליך אישי וככלי לעבודה בתחומי החינוך והטיפול.

סדנה  SEL  - Social emotional learning

מנחה ויוצרת הסדנה: מעין קרת

 

 

מעין קרת

פורצת דרך וחלוצת תחום דימוי הגוף, יזמית, יוצרת, פעילה חברתית בתקשורת, מרצה ומנחה לבני נוער ומבוגרים ברחבי הארץ ובעולם עשרים שנים, מנהלת ויוצרת "Changing Model" המרכז לקידום דימוי גוף חיובי בישראל - תוכניות התערבות הרצאות וסדנאות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, ונשים אותו לפני מרצה ומנחה לבני נוער ומבוגרים ברחבי הארץ ובעולם עשרים שנים, מנהלת "הפורום המקצועי לדימוי גוף חיובי", ​ מחברת הספר "הנשים היפות" (הוצאת "ידיעות אחרונות"), ספר שעורר שיח ציבורי נרחב בנושא בעיות אכילה בקרב דוגמניות ושחקניות, יוצרת "מראות"- ערכת קלפים לטיפול בדימוי גוף נמוך. בוגרת לימודי הנחיית קבוצות ופוטותרפיה, דוגמנית בינלאומית לשעבר. מוזמנים לבקר באתר: https://www.maayankeret.co.il/

טור אישי

מעין קרת חוזרת לימי הדוגמנות הכואבים, ויש לה מסר חשוב לכולנו

ריאיון עם מעין קרת

לוסי אהריש מראיינת את מעין קרת על 'דימוי גוף חיובי'

ממליצים עלינו
 • "מבחינתי הסדנה היא לימודי חובה לכל מי שהעשייה המקצועית שלה נוגעת בנושא הזה ורוצה להתמקצע ולהבין הקשרים חברתיים, היסטוריים ופוליטיים רחבים. הסדנה נותנת ידע רחב הן ברמה התיאורטית - חשיפה למחקרים ומגמות עדכניות, הן ברמת ההדרכה- כלים פדגוגיים לעבודה פרטנית/ קבוצתית, והן ברמה האנושית: להיות בקבוצה של נשות מקצוע שמדברות את אותה שפה חיובית כלפי הגוף זו תחושה מדהימה! זה נטוורקינג מדהים, זו למידה הדדית וחווייתית וזו תחושה עמוקה של תקווה  ושינוי. וכמובן כך זכיתי להכיר את מעין, להנות מההנחיה המדויקת והרגישה שלה, ומגוף הידע המדהים שיש לה כחלוצת התחום בארץ. אין לי מספיק מילים להביע את המשמעות המקצועית והאישית שההשתתפות בסדנה זו היוותה עבורי ממש חוויה משנת חיים." ענת אסודי, מנחת פילאטיס בגישת בודי פוזיטיב, מנחת סדנאות דימוי גוף חיובי.
 • "תודה על סדנה מקצועית ומשמעותית, על הנחייה רגישה ומאפשרת, על הובלת נושא כל כך חשוב בתקופתנו והכשרת אנשי מקצוע כשליחים להגעה ליותר ויותר אנשים... את עושה את זה נהדר! אל תעצרי!!!" רותי אבירי, דיאטנית קלינית.
 • רוצה לקרוא המלצות נוספות?  ניתן לצפות בסוף פירוט התוכנית

 

בשיתוף עם המרכז לקידום דימוי גוף חיובי

 

 


 

רציונל

דימוי גוף הינו נושא שהולך ומתפתח בשנים האחרונות והופך לדומיננטי בתוך הדימוי העצמי. אחד הגורמים המרכזיים לכך הוא המבנה התרבותי, הציפיות החברתיות ואיתן השאלה מהי הנורמה. חשיבות הנראות החיצונית גורמת לחוסר פרופורציה בהשפעתה על המהות שלנו, נשים וגברים כאחד.
 
אנחנו חיים בעידן בו המודעות לחשיבות של דימוי מאוזן עולה, אך בעידן הרשתות החברתיות הלחץ המופעל על בני הנוער ומבוגרים בכל הקשור לסטנדרטים של נראות "צרה" הולך ומקצין לכדי נראות בלתי אפשרית ומייצר קשיים חברתיים ואישיים.
התחום המחקרי בנושא זה נמצא בצמיחה בשנים האחרונות אך עדיין קיים פער בהנגשה וביישום בתוך מציאות בוערת יום יומית.
דימוי גוף הוא נושא מולטי-דיסיפלינרי עם היבטים חברתיים ורגשיים. השוואות בלתי פוסקות, השמנה קולקטיבית והתעסקות אובססיבית באוכל, בריאות ונוקשות סביב רזון הן חלק מהמציאות שלנו. למעשה דימוי גוף נמוך הוא אחד הנושאים היותר משפיעים על הדימוי העצמי שלנו, על ההשתתפות שלנו בפעילות חברתית, ביחס שלנו לאינטימיות, על היתכנות לדיכאון ומכאן הוא עלול להשפיע אפילו על אפשרויות הפרנסה וההתפתחות העתידית שלנו, לכן חשוב לדבר וללמוד על הנושא, לספק ידע, לסקור את ההשפעות, הגורמים הפנימיים והחיצוניים, להנגיש כלים ולשים זרקור על נושא כה מורכב ורגיש.

 

 


 

דרכי הוראה

השנה, ינחו וירצו מנחות ומנחים נוספים, עם זוויות והעשרה משלימות, באמצעות הרצאות, סדנאות, דיונים, שיחות מונחות וכלים השלכתיים חווייתיים. 
עיבוד החומרים והחיבור לפרקטיקה, יקרה בחלקו השני של כל מפגש עם מעין קרת, ונייצר מרחב להעמקה ולהעשרה ברבדים הרבים. נתנסה בכלים יחודיים אותם יוכלו המשתתפים להטמיע בקרב אוכלוסיות שונות.

סדנה היברידית

 


 

תכנים מרכזיים

 • דימוי גוף בתקופות, סיטואציות, גיל ההתבגרות וגילים שונים לאורך החיים
 • שונות בנראות- מגדר, מין, זהות, גיל, מוצא אתני, נראות חריגה ומגוונת, סטיגמה וסטריאוטיפים, החפצה
 • אקטיביזם בתרבות,  דיסוננס קוגניטיבי ותכניות התערבות פסיכו-חינוכיות שנחקרו כמצליחות בעולם 
 • המורכבות, הצורך ומתודות להרחבת, הגמשת וגיוון המבט החיצוני והאסתטיקה, כמו עבודה עם צילום ועם סלפי
 • היכרות וסקירה לדרכים ומתודות לשיפור קוגניטיבי והתנהגותי כמו חמלה עצמית, עבודה עם חוזקות ומסוגלות עצמית
   

לראשונה בסדנה, מרצות ומרצים אורחים :

 • רשתות חברתיות ודימוי גוף - אביה בן ארי, ביבליותרפיסטית ודוקטורנטית בחוג לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון
 • סטיגמת משקל (שמנופוביה) - פרופ' לנה שגיא דאין, רופאת נשים וגניטיקאית מבי"ח כרמל וחוקרת שמנופוביה 
 • דימוי גוף של גברים - ערן אבוקסיס, מטפל בתנועה ומורה למחול, מנחה סדנה טיפולית על דימוי גוף לגברים 
 • השגיאות המנטליות בדיבור הפנימי מול דימוי הגוף - רוני גברעם סידיס, פסיכולוגית ספורט
 • העברה בין דורית של דימוי גוף מאם לבת - גלי קיכלר, דיאטנית קלינית, מנחת קבוצות באמצעות אמנות ומורה לאימפרוביזציה בתנועה
 • לכל אורך הסדנה ניצור ארגז כלים משותף ודינמי המתאים לאוכלוסיות שונות. דרך גיבוש עמדה חברתית, הרחבת מושג האסתטיקה והכרות עם דרכים לבניית חוסן פנימי.
 • הסדנה מועברת בעזרת תוכן מובנה תיאורטי, שיתופים אישיים וחשיבה מעמיקה משותפת, כלים קונקרטיים ותרגילים ליישום. מלווה במצגות, ערכת קלפים, מחקרים עדכניים מתורגמים ומתודות לעבודה.
 • התוכנית מאפשרת ליצור סדנאות תהליכיות בנושא, התמחות והעשרה עבור דיאטניות, יועצות חינוכיות, עו״סיות, מאמנות ספורט, יזמיות בודי פוזיטיב ועוד.

הסדנה הינה סדנה ייחודית, פורצת דרך, המשלבת תחומים שונים כאמצעי לגמישות בתפיסות ובעמדות הרגשיות והחברתיות כמעוררות שינוי אישי וסביבתי.

 

 


 

דרישות לקבלת אישור סיום  

 • נוכחות
 • עו"ה הלומדים למטרת גמול השתלמות מחויבים בהגשת עבודה

 


 

​היקף לימודים 

 40 שעות

 


 

גמול השתלמות עם ציון לעובדי הוראה של משרד החינוך

מאושר לגמול השתלמות בתהליך של מסלול אישי, עפ"י הפירוט הבא (בהתאם לתנאי משרד החינוך):

 • עוז לתמורה/עולם ישן
  30 שעות

 • אופק חדש
  למורים בשבתון בלבד: 30 שעות
   

נדרש מילוי טופס הגשת בקשה למפקח.ת על הפיתוח המקצועי במחוז.
טופס בקשת מסלול אישי ניתן לקבל ממזכירות המרכז

 


 

עובדי הוראה בשבתון

קוד מוסדנו בקרנות ההשתלמות: 230

היקף ההשתלמות בשעות להגשה לאישור הקרן: 1 ש"ש

מוסדנו יגבה ישירות מהמורים בשבתון את מלוא תשלום שכר הלימוד והם יגישו לקרן ההשתלמות קבלות באופן עצמאי לצורך החזר כספי עפ"י תעריף הקרן, בהתאם לשעות שאושרו להם ובהתאם לכללים הנהוגים בקרנות.

 


 

קהל יעד

הסדנה מתאימה לאנשי מקצוע העוסקים בתחומים שבהם דימוי גוף חיובי וקידומו באוכלוסייה הכללית הם חלק משמעותי.
המשתתפות מגיעות מתחומים שונים: דיאטניות, מאמנות כושר, מטפלות, יועצות בתי ספר, מורים.ות,
מורים.ות לחינוך גופני, יזמים.ות ומנחי קבוצות.

 

*ניתן להזמין סדנת דימוי גוף ייחודית לקבוצה ממוקדת.

 


 

מועד ומיקום

יום רביעי. מפגשי זום:  17:00 – 19:30, מפגשי פנים אל פנים 20:00-17:00

אחת לשבוע, 12 מפגשים

​פתיחה: נובמבר 2025
מיקום: באופן מקוון בזום ופנים אל פנים באוניברסיטת תל אביב

 


 

הרשמה

דמי רישום: 150 ש"ח

שכר לימוד:  2,950 ש"ח 

 


 

 • מילוי טופס הרשמה בצירוף קורות חיים
 • תשלום דמי רישום.

 

 


 

מתעניינים.ות בתוכנית? הירשמו ונעדכן כשתיפתח ההרשמה לשנה"ל תשפ"ו >>

 


 

תקנון המרכז

לפרטים נוספים 
טלפונים 6408162, 03-6408466
​דוא"ל   morim@tauex.tau.ac.il

        

 

ט.ל.ח


 

בוגרות מספרות

"הקורס תרם לי ידע מעשי וכלים פרקטיים לשימוש בקליניקה הפרטית שלי.
מעין מקצועית, צנועה, למדתי ממנה המון על היכולת להחזיק קבוצה, גבולות בתוך הקבוצה והחופש בין הגבולות הללו.
היכולת לראות את הסיטואציה מכמה כיוונים שונים ולהצליח להחזיק את כולם ולאו דווקא לצפות לתשובה אחת "נכונה"
אני מרגישה שזה תחילתו של מסע מופלא והתקדמות משמעותית בעולם שלנו למען עתיד רגוע ומקבל יותר עבור כל בני האדם. 
אמליץ בשמחה" דרור ארנון, דיאטנית קלינית.

 

״אז מסתבר שדימוי גוף הוא הבסיס לחלק גדול מתחלואי הגוף והנפש. חיזוק שלו וטיפול בתפיסה לא נכונה שלו, עושים ניסים. תודה על קורס מדוייק, מלא מידע מבוסס מדע, שהוגש בצורה הכי מקצועית ונעימה שיכולתי לבקש. ממליצה בחום".
ד"ר שרונה דובדבן ששון, מומחית ברפואת ילדים, מרצה ומנחת סדנאות בתחומים שונים של קידום בריאות
 

"הסדנה הייתה נפלאה, כיסתה ודיברה על נושא דימוי הגוף משלל אספקטים, העניקה מרחב לשיח מעמיק הן אישי והן מקצועי, איפשרה להתנסות במגוון טכניקות לעבודה עם הסבר ומחשבה מעמיקה, ניתנו כמויות אדירות של חומרים מקצועיים, בשפע ונדיבות אין סופית, ומעל הכל, מעין עם נסיונה, רגישותה ושליחותה העבירה אותנו מסע מוצלח שנתן כלים רבים וידע שלא יסולא בפז." פיניקס פן, מטפלת רגשית ומנחת סדנאות.


"לצד הידע התיאורטי המעמיק בתחום וארגז הכלים הרחב, המקצועי והיישומי שקיבלנו לעבודה בשטח, בסדנה אני גם רכשתי שפה חדשה, שפה שבה אני מדברת עם עצמי על עצמי ועל הגוף שלי באהבה, הכלה וחמלה! הסדנה מומלצת לכל אישה, אימא, אשת מקצוע המאמינה שישנם הרבה גוונים של יופי בעולם הזה והמעוניינת לעבור תהליך אישי ומקצועי משמעותי" רימה רמאל-מנחת קבוצות, יועצת פיתוח אישי וקריירה.

 

"תודה לך על הקורס דימוי גוף ובכללי על כל העשייה שלך בתחום! הקורס מעורר מחשבה, מעשיר, מלמד (גם על עצמי), נותן כלים לעבוד על דימוי גוף עם נערות ונשים ובכללי מקיף ומכיל בתוכו את מה שצריך לדעת ולהכיר בתחום של דימוי גוף. את מעבירה את הקורס באופן מעורר עניין ומשתפת את התלמידות כך שזה הופך את הקורס ליותר אינטראקטיבי ומהנה  ממליצה מאוד לכל מי שתחום זה נוגע בה, אם זה בפן המקצועי, או הפן האישי. שוב, תודה לך" מאיה איזייק, דיאטנית קלינית

 

"מבחינתי הסדנה היא לימודי חובה לכל מי שהעשייה המקצועית שלה נוגעת בנושא הזה ורוצה להתמקצע ולהבין הקשרים חברתיים, היסטוריים ופוליטיים רחבים. הסדנה נותנת ידע רחב הן ברמה התיאורטית - חשיפה למחקרים ומגמות עדכניות, הן ברמת ההדרכה- כלים פדגוגיים לעבודה פרטנית/ קבוצתית, והן ברמה האנושית: להיות בקבוצה של נשות מקצוע שמדברות את אותה שפה חיובית כלפי הגוף זו תחושה מדהימה! זה נטוורקינג מדהים, זו למידה הדדית וחווייתית וזו תחושה עמוקה של תקווה  ושינוי. וכמובן כך זכיתי להכיר את מעין, להנות מההנחיה המדויקת והרגישה שלה, ומגוף הידע המדהים שיש לה כחלוצת התחום בארץ. אין לי מספיק מילים להביע את המשמעות המקצועית והאישית שההשתתפות בסדנה זו היוותה עבורי ממש חוויה משנת חיים." ענת אסודי, מנחת פילאטיס בגישת בודי פוזיטיב, מנחת סדנאות דימוי גוף חיובי.

 

"תודה על סדנה מקצועית ומשמעותית, על הנחייה רגישה ומאפשרת, על הובלת נושא כל כך חשוב בתקופתנו והכשרת אנשי מקצוע כשליחים להגעה ליותר ויותר אנשים... את עושה את זה נהדר! אל תעצרי!!!" רותי אבירי, דיאטנית קלינית.

 

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>