תעודת הוראה במחשבה יהודית

עודכן: 09.08.2016

" הנוער הוא הסיכוי הנצחי לאושר של האנושות, המזדמן לה וחוזר ומזדמן מחדש - וזו מאבדת אותו וחוזרת ומאבדת. שוב מופיע וחוזר ומופיע על הבימה דור בני עשרים, להט הכיסופים אל המוחלט בלבו, בעל מסירות נפש לאידיאל, והרי הוא מוכן ומזומן לפרוץ את שערי גן העדן החסומים. ואין עומד בין דור זה ובין מילוי חובתו אלא המעשה שברצונו לעשותו ואליו הוא אומר להתכונן לפי שעה"

מרטין בובר, "ציון והנוער"

מסלול המראה

"המפתח לשינוי המצב הקיים חייב להיות החזרת האחריות לחינוך לחברה ולקהילה שמקרבן באים התלמידים. בתחום הוראת מקצועות היהדות בחינוך הכללי חייב הדבר לבוא לידי ביטוי בעיקר בהכשרת עתודת מורים ובהכנת תכניות לימודים וחומרי למידה ההולמים את השקפת עולמו וערכיו של הציבור החילוני. המצב שבו עקב מחסור במורים מתאימים -- בדומה למצב הקיים בתחום הוראת מקצועות היהדות בחלק מבתי הספר הכלליים -- חברה מוסרת את חינוך בניה ובנותיה בקבלנות למי שמוכן לעסוק בכך, אפילו אם כוונותיו סותרות בעליל את האמונות והדעות של חבריה, הוא מצב לא תקין אשר מביא להתנגשות או להתחמקות. בית-הספר הכללי לא צריך להיכנע לקנאות וגם לא לחלל הריק. הוא צריך לעודד את הציבור החילוני לגווניו לבטא את ערכיו, לפתה את תרבותו, לבקר את הישגיו  ולהיפגש  עם הדור הצעיר שלו."

דו"ח ועדת שנהר לכנסת, 1994

 

 

מטרת הלימודים לתעודת הוראה במחשבה יהודית הינה הכשרת וטיפוח שכבת מורים מצטיינים במקצועות היהדות עבור בתי הספר הממלכתיים. מאמץ גדול מושקע בטיפוח הכישורים האינטלקטואליים והחברתיים של הסטודנטים ולפיתוח הפוטנציאל המנהיגותי שלהם.

 

לימודי תעודת ההוראה למחשבה יהודית משולבים יחד עם לימודי תכנית 'אופקים', בה הסטודנטים לומדים בתכניות לימודים ייחודיות הן מהבחינה האקדמית והן מהבחינה הפדגוגית. הסטודנטים נחשפים למיטב המרצים וללימוד מעמיק וממצה של תחומי המחשבה היהודית במסגרת קורסים ייחודיים לתכנית.

 

לימודי תעודת ההוראה במחשבה יהודית שמים דגש מיוחד על הקשר ההכרחי שבין הלימודים התיאורטיים והעיסוק בדילמות חינוכיות לשדה החינוך המעשי. במסגרת מחויבות זו, חצי משעות תעודת ההוראה (24 ש"ס) הינן הכשרה מעשית בבתי ספר, הנערכת במסגרת קבוצות קטנות של עד שמונה סטודנטים, יחד עם מנחה פדגוגית מנוסה. בשנה השנייה ללימודי תעודת ההוראה, מלמדים הסטודנטים כיתה באופן פעיל לאורך שנה שלמה, תוך ליווי של קבוצת העמיתים והמנחה הפדגוגית.

 

הסטודנטים בתכנית מהווים חלק מן הגוף הסטודנטיאלי הכולל של אוניברסיטת תל-אביב, ובעת ובעונה אחת מתפקדים כקבוצה נפרדת ואיכותית הנתמכת במלגות קיום נדיבות ומחייבות. בזמן זה פתוחים הלימודים לתעודת הוראה במחשבה יהודית לתלמידי תכנית אופקים בלבד. כל המעוניין מוזמן לפנות למשרדי התכנית – בניין רוזנברג חדר 201א', טלפון 03-6407972 דוא"ל: ofakim@tauex.tau.ac.il

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>