אודות חיים וג'ואן קונסטנטינר

עודכן: 21.02.2019

אודות חיים וג'ואן קונסטנטינר

ד"ר חיים קונסטנטינר ואשתו, ג'ואן חשו  מחויבות ללא תנאי במשך כל השנים כלפי הקהילה היהודית במקסיקו וכלפי האזרחים במדינת ישראל. מר אליהו סוראסקי, אביה של ג'ואן,  תרם רבות לקידום החזון הציוני וידועה תמיכתו החשובה במלחמת העצמאות בתולדות התקומה של מדינת ישראל, ובקידום חקר המדע והחינוך בישראל. עיון בתולדות חייהם ד"ר קונסטנטינר ורעייתו מגלה כי הם לא רק המשיכו את החזון הציוני,  אלא פעלו רבות להרחבתו תוך חתירה מתמדת לקידום חינוך למצוינות אישית ומקצועית, ולקידום הגאווה בזהות היהודית. ד"ר קונסטנטינר ורעייתו הם דור שני בחבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב.

 

ד"ר חיים קונסטנטינר

ד"ר חיים קונסטנטינר

ד"ר חיים קונסטנטינר נולד ב- 6 ליוני 1918, בבוטרימנץ ליטואניה. בשנת  1928 עזב אביו את ליטואניה ועבר למקסיקו. חיים למד בגימנסיה העברית בקובנה. בשנת 1934 בגיל 16, הוא היגר למקסיקו בעקבות אביו ביחד עם אמו ואחיו.

 

בשנים 1938-1944 הוא למד רפואה באוניברסיטה הידועה  UNAM במקסיקו. וסיים ב 18 במרץ 1944. ב 1945 למד פוסט דוקטורט בשיקגו עם התמחות בכירורגיה.

בשנת 1945 התחתן עם ג'ואן סוראסקי.

יותר מ 30 שנה הוא עסק ברפואה כגסטרולוג וככירורג ב General Hospital  מקסיקו עד שפרש ב - 1979.

בילדותו הוא רצה להיות חלוץ ולעלות לישראל, אך בגלל גילו הצעיר לא אפשרו לו להצטרף לחלוצים. רק בשנת 1952 הוא ביקר לראשונה בישראל  כנציג מקסיקו בזמן הקונגרס העולמי השני של אגודת הרופאים היהודים. מאז הוא המשיך להגיע לישראל לעיתים תכופות.

ביוני 1980 קיבל ד"ר של כבוד מאוניברסיטת תל אביב

בשנת 2000 קיבל פרס ע"ש סמואל רוטברג לחינוך יהודי מהאוניברסיטה העברית.

בשנת 2001 הוענק לו תואר "נאמן ירושלים" ע"י עירית ירושלים

לאחר שהיה מספר שנים חבר בחבר הנאמנים באוניברסיטת תל אביב ,  נבחר בשנת 1999 כיו"ר חבר הנאמנים באוניברסיטת תל אביב.

במהלך השנים הוא תמך בארגוני תרבות יהודים כדוגמת התזמורת הפילהרמונית של UNAM. בנוסף גם תמך במוסדות חינוך להשכלה גבוהה כדוגמת ביה"ס תרבות במקסיקו, אוניברסיטת תל אביב ומכון ויצמן.

ד"ר קונסטנטינר כתב " כל הפעילויות האלו לא יכלו להתקיים ללא התמיכה וההבנה של אשתי האהובה ובלי האהבה והמאמצים של בני, רוברטו, ארטורו, ויקטור, טאידור וליאו, אשר לקחו חלק פעיל איתי בתכנון פרויקטים עתידיים מעניינים והגשמת פרויקטים בהווה"

 

ג'ואן קונסטנטינר

ג'ואן קונסטנטינר

ג'ואן קונסטנטינר סוראסקי  מלאה תפקיד משמעותי כבת לוויה, אישה, ואמא.

היא הייתה שותפה  אמיתית בכל הישג והצלחה של בעלה, תמיד הייתה לצידו, תומכת בו.

ג'ואן קידמה פרויקטים חינוכיים ואומנותיים, והייתה שותפה בפעילות פילנטרופית.

כבתו של אליהו (דון אליאס) סוראסקי, יזם ופילנתרופ מקסיקני ידוע, היא קדמה פרויקטים תרבותיים ואמנותיים.

ג'ואן נולדה ב - 10 בנובמבר 1926 בניו-יורק סיטי, ארה"ב.

היא למדה פסיכולוגיה, קבלה תואר BA ב- 1965 אחרי שילדה 5 בנים. היא סיימה דוקטורט באוניברסיטת UNAM ב - 1976. כמו כן היא למדה עברית במקסיקו והיא שהתה 3 חודשים באולפנה בישראל.  

אחד העיסוקים העיקריים שלה היה לעלות את המודעות לזכר השואה. היא קידמה מטרה זו בשיעורים שהעבירה ובהקמת קרן ויצו - מקסיקו לזכר פרופ' פאולין קואלסקי.

במשך 9 השנים כיהנה כדירקטור של קרן ויצו-מקסיקו

ג'ואן הקימה את סניף בית התפוצות במקסיקו והיא הפיקה את הווידאו הנרטיבי הראשון אשר מציג את ההיסטוריה, החיים והתרומה של הקהילה היהודית במקסיקו.

חיים וג'ואן קונסטנטינר, דאגו במשך חייהם לפעול ללא לאות לשיפור וקידום החיים בישראל עבור אוכלוסיות שונות. במהלך כל השנים הם לא האטו את הקצב. הם השפיעו על מציאות חיינו, ועל חיפוש משמעות לשורשים ולזהות.

 

במאי 2003, נחנך בטקס רשמי ביה"ס לחינוך ע"ש חיים וג'ואן קונסטנטינר.  במעמד הטקס נכחו 3 מתוך 5 בניו, ארטורו, ויקטור וליאו. כולם היו נרגשים ומתוחים לקראת הטקס המלא באודיטוריום בר-שירה. לרגע אחד כל הנוכחים הסתכלו על הסרט שקישט את בניין, וניסו לנחש, מה חיים קונסטנטינר היה אומר, אם היה משתתף בטקס חניכת הבניין על שמו.

ד"ר חיים קונסטנטינר נפטר שנה לפני הטכס במקסיקו.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>