פרופ' איריס לוין - לזכרה

סגל בית הספר לחינוך ציין את זכרה של חברת הסגל האקדמי פרופ' איריס לוין

20 אוקטובר 2013
פרופ' איריס לוין ז"ל

ביום שני ה-14 לאוקטובר ציין הסגל המנהלי והאקדמי של בית הספר לחינוך את זכרה של חברת הסגל פרופ' איריס לוין ז"ל אשר הלכה לעולמה ב-31.5.2013

איריס הייתה חוקרת בבית הספר לחינוך מאמצע שנות ה- 70 ועד יציאתה לפנסיה בשנת 2005. במהלך הקריירה המדעית שלה עסקה בשני תחומים עיקריים. מתחילת עבודתה ועד אמצע שנות ה-90 היא חקרה את התפתחות ההבנה של מושגים פיסיקליים-מתמטיים אצל הילד.

 

מאמצע שנות ה-80  היא פיתחה תחום נוסף: התפתחות האוריינות וטיפוחה בגיל הרך.  פרופ' לוין תרמה רבות לחקר התפתחות שפה וניצני אוריינות של ילדים בישראל. היא הובילה תכניות התערבות בקרב ילדים ממיצב חברתי כלכלי נמוך. תפיסתה החברתית הניעה אותה להרחיב  את עבודתה ולהכילה גם בגני ילדים ובבתי הספר הערביים. היא השתתפה בועדות מטעם הכנסת והמועצה להשכלה גבוהה להערכת תכניות ללימוד קריאה ואף עמדה בראש הועדה שחיברה את התכנית לבניית תשתית לקראת קריאה וכתיבה בגן.

 

מעבר לפעילות הממוסדת, על מנת לסייע לקידום החינוך בגיל הרך היא פעלה שנים  להפצת הידע במתן הרצאות ברחבי המדינה לעובדי חינוך בגיל הרך, לאנשי מקצוע נוספים כגון קלינאיות תקשורת, לאנשי משרד החינוך, למורים ולסטודנטים.

בכל שנות עבודתה היא התמסרה להדרכת סטודנטים לתארים מתקדמים. היא הנחילה  את מחויבותה הרבה למחקר  והתלהבותה  לתלמידיה שהפכו חוקרים מובילים בארץ.

 

והנה קטע מתוך דבריה המרגשים של פרופ' דורית ארם אשר ספדה אותה ביום שני האחרון:

" דברנו בעבר על מליון דברים, בין היתר שאלנו את עצמנו  - האם יש מקום אחר? האם הנשמה עוברת לפזה אחרת. אני התנדנדתי ואמרתי שנוח לי להאמין שיש מקום אחר והאדם לא נגמר ואת אמרת בנחרצות ש- לא. העולם הזה הוא מה שיש. אמרת לי: " דוריתי, אנחנו חוקרות ואל תיפלי למין אמונות שכאלה. חכי שהמדע יוכיח". לקראת הסוף כשידעת שימייך ספורים הרשית לי לדבר כך ולומר שיש מקום אחר ושתהיי בו ותהיי גם אתנו."

... העניין הוא שאנחנו שאוהבים אותך נמצאים פה בעולם הזה ועד שנגיע למקום האחר אם הוא נמצא ונפגוש אותך נתגעגע אליך מאוד.

... איריס חברתי האהובה אהבה בתשוקה את מה שהיא עשתה! בילינו יחד ימים שלמים של שיח על מחקר. אנשים זרים יכולים לתמוה – מה יש לשתי נשים לשוחח כל כך הרבה על מחקר – אני בטוחה שאנשים רבים פה בקהל מבינים אותנו. שוחחנו על הנושאים שאנחנו חוקרות ואיך אפשר לקדם אותם ואיך אפשר להפוך אותם לעשייה שתקדם ותסייע לחברה. השיחות האלה האינסופיות בבית, באוניברסיטה, במטוסים, ברכבות, במלונות ובעוד אינסוף מקומות מהדהדות בתוכי וימשיכו להיות אתי תמיד..."

 

יהי זכרה ברוך 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>