• ראשי
 • מדברים בשירים: קידום קשר, חיבור וערבות הדדית בקרב בני נוער בסיכון בעזרת המוזיקה

  עודכן: 10.12.2020

  השתלמות ביוזמת משרד החינוך, המנהל הפדגוגי, המחלקה לרווחה קהילה והורות​

  מנחה ההשתלמות: דר' אורי לשמן, ביה"ס לחינוך אוניברסיטת ת"א

  רכזת ההשתלמות: אורנית לוי ספקטור, המחלקה לרווחה, קהילה והורות, אגף א' חינוך ילדים ונוער בסיכון

  ד"ר אורי לשמןמוזיקולוג, מנצח, מלחין ומרצה בכיר בתחומי המוזיקה, החינוך, התקשורת והחברה במוסדות אקדמיים מובילים בישראל, ביניהם אוניברסיטת תל אביב והמרכז הבינתחומי הרצליה. הוא מנהלה של "היוזמה לקידום דיאלוג באמצעות המוזיקה" בביה"ס לחינוך באוניברסיטת ת"א. הוא שם לו למטרה להשתמש בכוחה של המוזיקה כדי לשפר תהליכים חברתיים, חינוכיים ותרבותיים בישראל ובעולם. לד"ר לשמן קריירה עשירה בתחומי היצירה והביצוע המוזיקלי: הוא ניצח על תזמורות ובתי אופרה רבים בארץ ובעולם. זוכה "פרס שרת התרבות" ליצירתו "יריד המזרח", פרס "קרן רבינוביץ' לאמנויות" על יצירתו "לאה" וזוכה מלגת הנשיא באוניברסיטת בר-אילן על מחקרו על המוזיקה של קורט וייל. הוא עוסק רבות בהלחנת שירי משוררים ויצירותיו מנוגנות בארץ ובעולם על ידי מבצעים, הרכבים ותזמורות שונות. הוא משמש בשנים האחרונות כמנהלו האמנותי של "פסטיבל צלילי ילדות בחולון".


  ----- שנת הלימודים תשפ"א -----  עודכן בתאריך 10.12.2020

   

  הקדמה:

  תכנית "מדברים בשירים" לילדים ונוער בסיכון היא תכנית חדשנית שהופעלה בחודשים האחרונים, מתחילת תקופת הקורונה,  ב 15 חדרי מל"א ומרכזי נוער (כולל בחברה הערבית). התכנית נולדה בשיתוף פעולה בין המחלקה לרווחה, קהילה והורות לבין "היוזמה לקידום דיאלוג באמצעות המוזיקה" בבית הספר לחינוך באוניברסיטת ת"א ומנהלה ד"ר אורי לשמן. היא נועדה לתת מענה מידי, למדריכים ולמורים מתוך רצון לשמור על קשר עם בני הנוער ולתרום לעשייה חינוכית-חברתית משמעותית בתקופה מאתגרת זו. התכנית הותאמה להפעלה מקוונת ב"זום" והסתייעה באתר אינטרנט ייעודי שהותאם במיוחד לשם כך.

  התכנית מתבססת על מודל ותוכניות ייחודיות שפותחו באוניברסיטת תל אביב, ומשתמשת באוניברסליות של המוזיקה ובכוחה היוצא דופן לחבר בין אנשים, לחזק ולעודד, לבטא רגשות וסיפורים אישיים ולחצות תרבויות ומגזרים. בתוכנית משתמשים במוזיקה האישית-משמעותית של בני הנוער להעצמה ולחיזוק הקשר, שיתוף הפעולה והחיבור בינם לבין עצמם ובינם לבין בני משפחותיהם והסביבה הקרובה שלהם. המורים והמדריכים ישתתפו במפגשי הדרכה וליווי מקצועי מקוונים בכדי להפעיל את התכנית באופן מיטבי עם בני הנוער.

  חשוב להדגיש שהתוכנית לא עוסקת בחינוך מוזיקלי או בעשייה מוזיקלית אלא מתמקדת בקשר ובחיבור בין בני הנוער, בהעצמה אישית שלהם ובעידוד היצירתיות והמודעות החברתית שלהם. לכן גם לא נדרש כל ידע מוזיקלי כדי להשתתף בתכנית לא מצד המורים והמדריכים ולא מצד בני הנוער -  והיא מתאימה לכולם.

   

  מטרות הקורס:

  1. היכרות עם מודל "מדברים בשירים" והפעלתו במסגרות
  2. למידת טכניקות וכלים מעשיים של שימוש במוזיקה כדרך ליישום דיאלוג מיטבי
  3. התנסות בשיח רגשי כמאפשר מרחב בטוח לדיאלוג

   

  קהל יעד:

  רכזי מל"א בחט"ב, מורים במסגרות האגף מחט"ב ומעלה, מנהלים ומדריכים במרכזי נוער

   

  תכנים מרכזיים:

  1. מקומה המרכזי של המוזיקה בחיינו וכוחה לבטא רגשות, לחבר ולחזק. ייחודה של "שפת המוזיקה" בהשוואה לשפה המילולית, האמצעים ליצירת משמעויות, סמלים ומסרים סמויים במוזיקה והבנתם
  2. שיתוף שירים וסיפורים אישיים ככלי רב עוצמה ביצירת דיאלוג, חיבור ותמיכה הדדית, תוך כדי יישום תהליכי חשיפה, הקשבה, הכלה ואמפתיה ונתינה משמעותית. זאת באמצעות למידה והתנסות מעשית של המשתתפים בתהליכי שיתוף שירים וסיפורים אישיים באמצעות אתר האינטרנט "מדברים בשירים"
  3. שיח רגשי ומאפשר, תהליכים בעיבוד דיאלוג עם בני נוער
  4. עשייה קבוצתית-קהילתית כמקור עוצמה חברתי ומקצועי בעבודה עם בני נוער בסיכון

   

  דרכי ההוראה: משולבת- הרצאה/ סדנה והתנסות מעשית

   

  מסגרת הלימודים והרשמה

  • היקף ההשתלמות: 30 שעות
  • ימי לימוד ושעות: ימי שלישי החל מהשעה 15:00
  • מקום ההשתלמות:  ההשתלמות כולה תיערך בתוכנת הזום - ZOOM
  • מחיר: 65 ש"ח.
  • ההשתלמות מוכרת לגמול השתלמות לעובדי הוראה, עוז לתמורה ואופק חדש.

   

  תאריכי המפגשים

  מפגשים סינכרוניים, 3 שעות בכל מפגש:

  19.1.2021

  9.2.2021

  16.2.2021

  9.3.2021

  6 מפגשים נוספים יהיו א-סינכרוניים: סדנה והתנסות מעשית

  דרישות מיוחדות: עלות שימוש באתר לשנה לכל מסגרת: 160 ₪. המשתלמים יגישו עבודת סיום

   

  ההרשמה להשתלמות מותנית בראיון מקדים עם מובילי ההשתלמות, אורנית לוי ספקטור וד"ר אורי לשמן. המעוניינים מתבקשים לשלוח בקשה למייל זה: orileshman@tauex.tau.ac.il

   

   

  לפרטים נוספים - מזכירות המרכז - טלפונים: 6408466, 03-6408162

  דוא"ל    morim@tauex.tau.ac.il

  תקנון המרכז

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
  אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
  UI/UX Basch_Interactive